“Doğa felsefesinin doğduğu topraklar,  

29-30 Nisan’da  Vegfest’e evsahipliği yapıyor

 Didim Belediyesi, Vegan Vejetaryenler Derneği Türkiye (TVD), Turizm Araştırmaları Derneği (TURAD) ve Didim Turizm Altyapı Birliği (DİTAB)  organizasyonuyla, 29-30 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek etkinlik için, tarihi Apollon Tapınağı çevresinde bir festival sokağı kuruluyor.

 Didim’in; doğal güzelliklerinin yanında , Milet Antik Kenti ve Apollon Tapınağı gibi eşsiz tarihi değerleri ilçeye özel bir konum sağlıyor.

M.Ö. 6. Yüzyılda pozitif bilimlerin başlangıc sayılan “Doğa Felsefesi”, Milet Okulu ve Tales ile başlar, Anaksimenes ve  Anaksimandros   tarafından sürdürülüp geliştirilir.

İlkokul kitaplarında okuduğumuz “su çevrimini” ilk kez dile getiren Anaksimandros’tan kalan ve Simplicius’un naklettiği tek metinde doğa yasası fikri şöyledir;

“Her şey kökenini birbirinde bulur

Ve birbirinden yok olur

Zorunlulukla.

Her şey birbiriyle adil kılınır,

Ve gayriadilliği birbiriyle dengeler,

Zamanın düzenine uygun olarak.”

(Kaynak: Bilimsel Düşüncenin Doğuşu, Carlo Ravelli)

Miletlilerin kutsal merkezi Apollon Tapınağı, bilimin henüz tanımlanmadığı bir zamanda, öngörülerin ritüeller eşliğinde kehanet olarak  aktarıldığı tek mekandı.  Bugün ise  Dünya’da en önemli 3 kehanet merkezinden biri olarak hala  görkemiyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Apollon Tapınağı, 29-30 Nisan tarihlerinde Didim Vegfest’e ev sahipliği yapacak. Böylece; düşüncesinin temelinde doğa sevgisi yatan veganlığa özgü ülkemizdeki bu ilk festival,  insanlık tarihinde  doğa bilimlerinin temellerin atıldığı  bu özel topraklarda daha anlamlı olacak.