NEDEN DİDİM?

Türkiye ́nin en lezzetli ot yemeklerinin yurdu olan Ege ́de, Didimliler, yurtiçinden ve yurtdışından gelen misafirlerle birlikte Türkiye ́nin ilk ve tek Vegan Festivali Didim VegFest’te beraberce eğlenecek.

Eski çağda “Didyma” adı ile tanınan Didim, devasa fakat aynı zamanda zarif de olan sütunların bezendiği Apollo Tapınağı ile tanınıyor. Didim ́de bulun- up halen yerinde sergilenen “Medusa Başı”, Türkiye ́nin yurtdışındaki en önemli, en çok tanınan simgelerinden biridir.

Fakat Didim kendisini ziyaret eden misafirlere çok daha fazlasını sunuyor; uzun kıyıları ve bu kıyılarda peşi sıra dizilmiş küçüklü büyüklü muazzam berraklıkta koyları, Kutsal Yol, Milet Antik Kenti, şehrin her yerindeki bereketli zeytin ağaçları ve üstün misafirperverliği.

Türkiye ́nin en sağlıklı yemeklerinin, bu kadar harika bir doğada pişirilmesi şaşılacak bir şey değil. Bu yemeklerin inanılmaz lezzeti de “zeytinyağı – körpe sebze – bol kokulu yaban otlar“ üçlüsüne ve Didimlilerin el emeğine dayanmakta. Ege ́nin bu hem sağlıklı, hem de son derece ilginç ve leziz, belki de en güzel örneklerinden “Kabakçiçeği Dolması”, “Şevketi Bostan”, “Turp Otu” gibi lezzetler sizleri bekliyor.

Hal böyleyken Didim, Türkiye ́nin ilk Vegan Festivali ́nin düzenlenmesi için neredeyse rakipsiz olarak ilk akla gelen yerlerden biriydi. Bu fikre Didim Belediyesi ́nden, yerel kurumlara, muhtarlardan tüm sivil toplum örgütlerine ve en önemlisi de yerli halkın destek vermesiyle birlikte ilk defa 2017 yılında düzenlenen bu festival, 2 gün içerisinde toplam 60 bin ziyaretçinin dikkatini çekme başarısını gösterdi. 2019 yılında ise 170 bin ziyaretçiyle kendi rekorunu kırdı. Bu yıl festivale 200 bine yakın bir katılımcı bekleniyor.